Rareş Arsenie, pe locul al V-lea la Cupa Europeană de Judo pentru Juniori „U21”, de la Berlin!

Doi dintre sportivii secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, Rareş Arsenie şi Alexandru Petre, au participat, în weekend, la Cupa Europeană de Judo pentru Juniori „U21”, de la Berlin, competiţie ce a avut la start 534 de judoka din 35 de ţări.

Ambii au luptat la categoria „-100 kg”, Rareş Arsenie reuşind să ocupe locul al V-lea după un parcurs cu două victorii şi două înfrângeri: a câştigat în primele două tururi cu Shalva Gagadze (Georgia) şi Dinassyl Tattimbek (Kazahstan), apoi a cedat, în semifinale, în faţa georgianului Nodari Alapishvili şi, în lupta pentru medalia de bronz, în disputa cu azerul Azhdar Baghirov.

Alexandru Petre l-a învins în primul meci pe Meiirzhan Slamshaikov (Kazahstan), după care a pierdut în faţa câştigătorului categoriei, neamţul Peirre Ederer. În recalificări, a fost învins de Giorgi Bendeliani (Georgia).

Cei doi sportivi participă până miercuri la un stagiu internaţional de pregătire.

Ei sunt pregătiţi la club de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu.