CSM BBA Petrolul 2 Ploieşti, succes clar la debutul în Liga I: 84-66 cu CSU Târgovişte!

CSM BBA Petrolul 2 Ploieşti a debutat, în această seară, în Liga I cu o victorie aparent lejeră obţinută, în Sala Sporturilor Olimpia, în faţa celor de la CS Universitar Târgovişte: 84-66 (16-21, 18-20, 31-11, 19-14).

Contând pentru Grupa B a eşalonului secund, întâlnirea i-a solicitat mai mult decât era de aşteptat pe băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan şi Cristi Trandafir, care au făcut o primă repriză confuză în special în plan defensiv, permiţându-le oaspeţilor să conducă la pauză cu 41-34. Lucrurile s-au reglat însă la vestiare, iar după sfertul al treilea, câştigat la 20 de puncte, soarta partidei era deja lămurită.

Pentru formaţia noastră, au evoluat astăzi: L. Diaconescu (18 puncte), T. Pîrvu (16), A. Suciu (14), D. Raşoga (12), R. Movileanu (8), R. Mihalache (8), Al. Dimov (6), V. Borcan (2), R. Pătraru, O. Ion, R. Popa şi D. Ilie.

În etapa a 2-a a Grupei B, CSM BBA Petrolul 2 Ploieşti va juca, duminică, 13 octombrie, pe terenul celor de la CS Vâlcea 1924 2 Râmnicu Vâlcea.