Echipa naţională de baschet „U16”, medaliată cu argint la FIBA EuroBasket 2024, Division B, de la Skopje!

Echipa naţională de baschet „U16” a României se întoarce de la Skopje, acolo unde a participat la FIBA U16 EuroBasket 2024, Division B, cu medaliile de argint şi obiectivul promovării în Divizia A îndeplinit! Cu Ionuţ Ivan, Loredana Munteanu, Robert Munteanu şi Iulian Samoilă în staff, cărora li s-au adăugat Elena Florea şi Paula Nica, „tricolorii” au avut un parcurs excelent, cu şapte victorii şi o singură înfrângere, aceasta din urmă suferită în finală, în faţa Estoniei.

România a obţinut cinci succese clare în Grupa C, media diferenţelor consemnate fiind de 27.6 puncte, apoi a trecut în „sferturi” de Suedia, cu 96-73 şi în semifinală de Elveţia, cu 72-65. În finala de aseară, cu Estonia, oboseala acumulată şi-a spus cuvântul, iar jocul n-a mai fost la nivelul aşteptat, chiar şi aşa „tricolorii” cedând la numai 5 puncte, 71-76, după un final în care au venit tare din spate, încercând să întoarcă scorul.

Rezultatele României au fost următoarele:

Grupa C

Norvegia – România 55-90 (12-19, 14-21, 7-22, 22-28)

România – Danemarca 102-70 (12-21, 38-15, 25-17, 27-17)

Irlanda – România 70-93 (21-23, 14-23, 20-29, 15-18)

România – Marea Britanie 76-57 (17-13, 20-18, 27-19, 12-7)

Slovacia – România 62-91 (14-26, 17-20, 14-24, 17-21)

Sferturi de finală

România – Suedia 96-73 (32-25, 20-15, 22-9, 22-24)

Semifinală

România – Elveţia 72-65 (25-15, 21-21, 11-17, 15-12)

Finală

România – Estonia 71-76 (15-20, 15-20, 16-21, 25-15)

David Raşoga, inclus în „All-Star Five” al turneului!

Conducătorul de joc de la CSM Petrolul Ploieşti, David Raşoga, a fost nominalizat în „cel mai bun 5” al competiţiei, alături de Elviah Rebetez (Elveţia), Aaron Ona Embo (Belgia), Djordje Djukanovic (Muntenegru) şi Roman Avdejev (Estonia). Pivotul estonian (12.7 puncte, 10.4 recuperări/meci) a fost desemnat MVP-ul turneului, decisiv în favoarea lui Avdejev fiind, probabil, faptul că Estonia a reuşit să câştige competiţia.

David Raşoga a fost cel mai bun marcator al turneului, cu o medie de 20.9 puncte/meci în 8 jocuri disputate, performanţă la care a adăugat medii de 6.8 recuperări şi 5.6 pase decisive, având un indice al eficienţei de 21.3. De altfel, el a fost cel mai bun jucător al României la 3 dintre cele 4 capitole, fiind depăşit doar la recuperări de pivotul Ştefan Bănică (6.9/meci).

Ceilalţi doi jucători de la CSM Petrolul Ploieşti prezenţi la Skopje au avut cifre decente pentru rolurile pe care le-au primit în echipă:

– Federico Diaconescu – 3.9 puncte, 3.1 recuperări, 1.3 pase decisive în 14.2 minute/meci;

– Vlad Borcan – 2.8 puncte, 1.4 recuperări, 0.9 pase decisive în 12.2 minute/meci.