Alex Constantinoiu, medaliat cu aur la Campionatul Uniunii Europene de Şah de Cadeţi!

Sportivii secţiei de şah a CSM Ploieşti au participat, în perioada 4-13 august, la cea de-a 22-a ediţe a Campionatul Uniunii Europene de Şah de Cadeţi (U8-U14), competiţie desfăşurată în Cehia, în oraşul Roznov pod Radhostem.

După 9 zile de concurs, cea mai bună clasare a avut-o Alexandru Constantinoiu, cel care a obţinut medalia de aur la categoria „U14”, în timp ce Melania Grigore (8 ani) a ocupat locul al 4-lea la categoria „U10”, la egalitate de puncte cu câştigătoarea medaliei de bronz. Cel de-al treilea sportiv ploieştean, Vladimir Boştină, a ocupat locul al 7-lea la categoria „U10”.

La competiţia organizată de Federaţia de Şah a Republicii Cehe, sub patronajul Federaţiei Europene de Şah, România a fost reprezentată de nouă sportivi, delegaţia „tricoloră” fiind condusă de antrenorul coordonator al secţiei de şah de la CSM Ploieşti, Petre Grigore.