„Naţionala” României a încheiat pe locul al 13-lea FIBA U18 Women’s EuroBasket 2004 – Division B!

Ioana Savu şi Agnes Zane au încheiat pe locul al 13-lea cu echipa naţională de baschet a României FIBA U18 Women’s EuroBasket 2004 – Division B, competiţie găzduită în ultimele 10 zile de Sala Sporturilor Olimpia şi Sala Polivalentă Blejoi.

„Tricolorele” au avut un parcurs cu trei victorii şi patru înfrângeri în cele şapte jocuri disputate, bilanţul 1-3 din faza grupelor trimiţându-le, însă, în Grupa 9-18, în care au reuşit să câştige alte două întâlniri.

Ioana Savu a fost cea mai bună marcatoare a echipei României cu medii de 17.1 puncte, 2.3 recuperări şi 2.7 pase decisive în 30.3 minute jucate/meci, cifrele situând-o pe poziţia secundă printre „tricolore” la eficienţă şi pase decisive. Totodată, graţie mediei de 17.1 puncte/meci, Ioana a fost a 5-a în clasamentul celor mai bune marcatoare ale competiţiei.

În schimb, accidentată în meciul cu Ucraina, Agnes Zane a evoluat în numai 5 dintre cele 7 partide ale României şi a încheiat turneul cu medii de 5.6 puncte, 5.6 recuperări şi 1.4 pase decisive în 20 de minute jucate/meci.