Lorenzo Diaconescu a câştigat cu naţionala României FIBA U20 EuroBasket – Division B, de la Piteşti!

Echipa naţională de baschet „U20” a României, cu Lorenzo Diaconescu prezent pe parchet în fiecare meci, a câştigat Campionatul European de Baschet „U20” – Divizia B, desfăşurat la Piteşti, asigurându-şi, totodată, promovarea în Divizia A a competiţiei organizată de FIBA.

„Tricolorii” pregătiţi de Tane Spasev, Cezar Stănescu şi Paula Nica au câştigat toate cele şapte întâlniri disputate în perioada 12-21 iulie în Piteşti Arena, parcursul perfect culminând cu victoria obţinută în această seară în finala cu Ucraina, scor 80-58 (18-12, 25-18, 21-13, 16-15).

Până la ultimul act de astăzi, România a trecut în faza grupelor de Estonia (73-70), Georgia (86-76), Albania (81-41) şi Bulgaria (91-81), apoi, în sferturi de finală, de Ungaria (94-62) şi, în semifinala de ieri, de Finlanda (77-72). Primele trei clasate – România, Ucraina şi Finlanda – au promovat în Divizia A a FIBA U20 EuroBasket.

Lorenzo Diaconescu a avut medii de 3.7 puncte şi 2.7 recuperări în 9.9 minute jucate/meci.