LNBM-Getica 95: CSM Petrolul Ploieşti, final de sezon cu victorie la Focşani, 91-60!

CSM Petrolul Ploieşti a închis în trei meciuri seria cu CSM Focşani, contând pentru Turul al 3-lea al Play-out-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95, după ce a câştigat în această după-amiază şi prima partidă programată pe terenul adversarilor. Băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan, Nemanja Tomic şi Robert Munteanu s-au impus cu 91-60 (16-15, 21-17, 29-16, 25-12) la capătul unei întâlniri în care ambele tabere le-au acordat minute generoase jucătorilor tineri din lot. Pentru CSM Ploieşti, campionii de la „U18”, David Raşoga şi Robert Pătraru, au prins cam 15 minute pe parchet, onorate cu 4, respectiv 6 puncte, ghinionistul fiind George Angelian, care nu a fost forţat, fiind uşor accidentat.

Altfel, s-a repetat povestea din primele două partide de la Ploieşti, diferenţa dintre cele două formaţii fiind şi de această dată evidentă de-a lungul celor 40 de minute. Diferit a fost doar faptul că băieţii noştri nu au mai forţat în prima parte, tabela indicând la pauză doar 32-37, însă au făcut-o la reluare, când scorul a luat proporţii, ajungând, la final, la 60-91 – scor conturat şi în condiţiile în care, în ultimele 5 minute, ambele formaţii au jucat în formule exclusiv autohtone.

Lotul pe care staff-ul tehnic al echipei noastre a contat la acest ultim meci stagional a fost următorul: K. Funderburk Jr. (20 puncte, 10 recuperări, 6 pase decisive), M. Lufile (14, 2×3), Brkic (14), R. Johnson Jr. (9, 1×3), B. Popa (9), Corpodean (8), Negoiţescu (7, 1×3), R. Pătraru (6, 2×3), D. Raşoga (4) şi G. Angelian.

CSM Petrolul Ploieşti încheie, astfel, cu 6 victorii consecutive sezonul 2023-2024 al Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95 şi ocupă locul al 15-lea al clasamentului final.