LNBM-Getica 95: CSM Petrolul Ploieşti conduce cu 2-0 în „seria” cu CSM Focşani!

CSM Petrolul Ploieşti conduce cu 2-0 în duelul cu CSM Focşani, contând pentru turul al 3-lea al play-out-ului Ligii Naţionaale de Baschet Masculin – Getica 95, în urma victoriei din această seară, din Sala „Olimpia”: 93-78 (23-17, 32-18, 21-21, 17-22)!

Abordată în formule aproape identice celor din urmă cu două zile – la noi lipsind din nou… motivat băieţii care mâine dispută finala campionatului naţional „U18”, iar la oaspeţi dispărând Sherwood Brown, din motive medicale – întâlnirea a doua a seriei a fost ceva mai strânsă decât prima. „Galben-albaştrii” n-au mai apăsat pedala până la fund ca sâmbătă după-amiază, dar chiar şi aşa diferenţa de la pauză a fost liniştitoare: 55-35.

A contat şi de această dată plusul pe care l-am avut în spaţiul de „3 secunde”, dovadă că Lufile şi Brkic au fost din nou cei mai buni marcatori ai noştri, dar, una peste alta, a fost un joc relaxat, în care antrenorul oaspeţilor a încercat să le ofere cât mai multe minute şi tinerilor săi jucători.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat în această seară: Lufile (22 puncte, 2×3), Brkic (20, 2×3), Corpodean (12, 4×3), R. Johnson Jr. (11 puncte, 1×3, 10 pase decisive), L. Diaconescu (10, 1×3), B. Popa (10, 1×3), K. Funderburk Jr. (6), şi Negoiţescu (2).

Meciul al treilea al seriei, care ar putea fi şi ultimul în cazul unei noi victorii ploieştene, este programat miercuri, 15 mai, de la ora 17:00, pe terenul Focşaniului.