Baschet: CSM Petrolul Ploieşti 2, la primul succes în Grupa B a Ligii I!

Meci spectaculos, în această seară, în Sala Sporturilor Olimpia, între CSM Petrolul Ploieşti 2 şi CSU ASE Bucureşti, în etapa a 3-a a Ligii I de Baschet Masculin – Grupa B! Două echipe tinere, dornice să joace baschet de calitate şi să facă risipă de energie au oferit o confruntare atractivă, cu faze frumoase, coşuri spectaculoase, un ritm rapid şi un final tensionat, victoria fiind decisă la ultimele acţiuni ale întâlnirii. Le-a revenit băieţilor noştri, care s-au impus cu 82-78 (28-17, 11-26, 21-12, 22-23), după un meci în care i-au avut drept lideri statistici pe cei trei jucători care evoluează şi pentru prima echipă: Codruţ Dinu, George Angelian şi Lorenzo Diaconescu (ultimii doi, în „double-double”).

CSM Petrolul Ploieşti s-a desprins după primul sfert, apoi oaspeţii au revenit şi au trecut în faţă, lăsând impresia că ar putea bifa al treilea succes consecutiv al sezonului, însă „galben-albaştrii” n-aveau cum să cedeze atât de uşor şi au întors rezultatul, reuşind să păstreze în ultimele minute un avantaj mic, dar suficient pentru a bifa priva victorie în cel de-al doilea eşalon al baschetului românesc!

Lotul folosit de Ionuţ Ivan şi Cristi Trandafir la acest meci a fost următorul: C. Dinu (21 puncte, 2×3), G. Angelian (18 p, 13 rec), L. Diaconescu (13 p, 12 rec), Al. Chirilă (8, 2×3), A. Dimov (7, 1×3), R. Movleanu (7, 1×3), R. Popa (3, 1×3), A. Suciu (3, 1×3), T. Pîrvu (2), G. Mihalache, A. Rogozanu, A. Velcea.

În runda a 4-a, CSM Petrolul Ploieşti 2 va juca duminică, 5 noiembrie, de la ora 13:00, la CSM Constanţa 2.