Andreea Chiţu, distinsă cu „Premiul naţional pentru sport”!

Sportiva clubului nostru, judoka Andreea Chiţu, şi handbalista Cristina Neagu au fost distinse de Ministerul Tineretului şi Sportului şi Comitetul Olimpic şi Sportiv Român  cu „Premiul naţional pentru sport”.

Potrivit comunicatului COSR, membrii acestui for au ţinut seama că, în 2015, judoka legitimată la CSM Ploiești-Steaua, Andreea Chiţu, a obţinut următoarele rezultate în limitele categoriei 52 kilograme: locul al 2-lea la Campionatul Mondial, locul 1 la Jocurile Europene şi la Campionatul European, locul 1 în clasamentul mondial al Federaţiei Internaţionale de Judo şi patru turnee internaţionale câştigate. Premiul este împărţit cu Cristina Neagu, handbalistă care a ocupat, recent, locul al 3-lea la Campionatul Mondial din Danemarca, fiind golghetera competiţiei şi MVP-ul turneului, şi a câştigat în acest an Liga Campionilor cu echipa sa de club, Buducnost Podgorica.

Decizia a fost luată în unanimitate de membrii Comitetului Executiv al forului, cele două urmând să împartă suma de 30.000 lei.

Pe lista propunerilor pentru Premiul naţional pentru sport în 2015 au mai figurat sportivii: Horia Tecău (tenis), Elizabeta Samara (tenis de masă), Simona Halep (tenis), Ana Maria Popescu (scrimă), Marian Drăgulescu (gimnastică), Andreea Munteanu (gimnastică) şi Tiberiu Dolniceanu (scrimă).